- Single Row Radial Bearing
- 5/8" ID x 1 3/8" OD x 7/16" Wide
- Double Shielded
description
- Precision-ground 1600 series bearings are specially designed to provide a line of low-cost yet high quality bearings for adaptations. They are made in easy-to-use inch dimensions and are recommended for medium loads and for maximum speeds in the range of 5,000 rpm. The 1600 series bearings are precision ground on all surfaces with exceptional care given to the ball grooves. Careful heat treatment provides a uniform and exact degree of hardness for maximum life. A ball retainer or separator is used to increase the range of allowable speeds by reducing ball-to-ball contact friction. The 1600 series radial bearings are available open, single, or doubled shielded, or single or double sealed. Double-sealed and double-shielded bearings are supplied grease packed as standard. Open and single-closure bearings can be supplied greased on request.
features
- Improved ball groove finish
- Ground bores
- Grease packed
- Nylon seals
- Precision-ground on all contact surfaces
- Easy-to-use inch dimensions
- Medium loads
- Max speed range - 5000 - 6000 rpm
- Through-hardened bearing steel
- Nylon retainer standard
- Greased, double-sealed, or double-shielded standard
- Available single sealed or single shielded, open, and with or without grease
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.025 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 5/8 in |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 7/16 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | General Purpose |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Nylon |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| O.D. | 1.375 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Type | Plastic |
| Enclosure | Double Shielded |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Dia. | 0.234 in |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Preload Level | None |
| No. of Balls | 8 |
| Weight | 0.101 LB |
| EAN or UPC | 781711507360 |

