- Single Row Radial Bearing
- 1 1/8" ID x 2 1/2" OD x 5/8" Wide
- Double Sealed
description
- Precision-ground 1600 series bearings are specially designed to provide a line of low-cost yet high quality bearings for adaptations. They are made in easy-to-use inch dimensions and are recommended for medium loads and for maximum speeds in the range of 5,000 rpm. The 1600 series bearings are precision ground on all surfaces with exceptional care given to the ball grooves. Careful heat treatment provides a uniform and exact degree of hardness for maximum life. A ball retainer or separator is used to increase the range of allowable speeds by reducing ball-to-ball contact friction. The 1600 series radial bearings are available open, single, or doubled shielded, or single or double sealed. Double-sealed and double-shielded bearings are supplied grease packed as standard. Open and single-closure bearings can be supplied greased on request.
features
- Improved ball groove finish
- Ground bores
- Grease packed
- Nylon seals
- Precision-ground on all contact surfaces
- Easy-to-use inch dimensions
- Medium loads
- Max speed range - 5000 - 6000 rpm
- Through-hardened bearing steel
- Nylon retainer standard
- Greased, double-sealed, or double-shielded standard
- Available single sealed or single shielded, open, and with or without grease
| No. of Balls | 10 |
| Width | 5/8 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Cage Material | Nylon |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 1 1/8 in |
| Outer Ring Width | 5/8 in |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Ball Dia. | 0.313 in |
| Lubricant | General Purpose |
| Seal Material | Nylon |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 5/8 in |
| O.D. | 2.5 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Cage Type | Plastic |
| Fillet Radius | 0.035 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.501 LB |
| EAN or UPC | 781711507209 |

