- #180
- 3 Strand
- Cotter Pin Offset Link
- 2 1/4" Pitch
description
- For use whenever chain length contains an odd number of pitches.
| Material | Carbon Steel |
| Pin Diameter | 0.688 in |
| Pin Length (Lc) | 3.98 in |
| Roller Dia. | 1.406 in |
| Pin Length (Lr) | 4.15 in |
| Chain Type | ANSI |
| Duty | Standard-Duty |
| Roller Width | 1.41 in |
| Link Type | Cotter Pin |
| Link Plates Thickness | 0.28 in |
| Type | Offset (Half) Link |
| Chain No. | 180 |
| Chain Construction | Part (CL, Ol, RL) |
| Chain Series | 180,180-1,180-2,180-3,180-4,180-5,180-6 |
| Pin Material | Carbon Steel |
| No. of Strands Across | 3 |
| Link Plates Height | 2.14 in |
| Pin Overall Length | 8.22 in |
| Chain Pitch | 2.25 in |
| Weight | 7.141 LB |
| EAN or UPC | 781711311646 |

