- 1" ID x 3.068" OD x 1 1/4" Long
- Delrin Roll End Bearing for 3" - Schedule 40 Pipe
features
- No lubricant required
- Resist moisture
- Quieter operation
- Clean neat appearance
- Noncontamination
- Resist chemicals
- Excellent load and wear characteristics
- Ribbed construction to allow closer dimensional control
| O.D. | 3.068 in |
| Groove Type | No Groove |
| Material | Delrin |
| Temperature Range [Max] | 550 °F |
| Length | 1 1/4 in |
| I.D. | 1 in |
| Has Flange | Yes |
| Flange Thickness | 3/16 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Tube or Pipe Size | 3 in - Schedule 40 |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 0.261 LB |
| EAN or UPC | 781711573891 |

