- 25 Chain
- 21 Teeth
- 3/8" Bore
- 3/32 in x 3/64 in Keyway
features
- Quality design
- Superior fatigue resistance
- Long operational life
- 10-32 setscrews
compliances
- 0
| No. of Teeth | 21 |
| Chain Pitch | 0.25 in |
| Keyway | 3/32 x 3/64 |
| Hub Dia. | 1 5/32 in |
| Outside Dia. | 1.809 in |
| Finished Bore | 3/8 in |
| Width Across Teeth | 0.11 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 1.598 in |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Strands Across | 1 |
| Sprocket Style | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Chain No. | 25 |
| Hub Projection | 0.39 in |
| Length Through Bore | 0.5 in |
| Weight | 0.267 LB |
| EAN or UPC | 781711456705 |

