- 1.330" Center Distance
- 5:1 Ratio
- Shaft Input
- Right Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 300 lb/in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 200 lb/in |
| Worm Position | Universal |
| Max. Overhung Load @ RPM | 200 lb/in @ 1150 rpm, 200 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 3.47 in |
| Frame | N/A |
| Max. Thrust Load @ RPM | 300 lb/in @ 1150 rpm, 300 lb/in @ 1750 rpm |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.091 hp |
| Input HP @ RPM | 0.84 hp @ 1150 rpm, 1.39 hp @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 2.31 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 3/64 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Family Name | Std Unit |
| Torque Out @ 1150 rpm | 200 in lb |
| HP @ RPM | 1 hp @ 1800 rpm |
| Fan Cooled | No |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 6.41 x 2.00 |
| Ratio | 5:1 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 3.56 in |
| Lubrication | None |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 6.16 x 3.25 |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 4 3/8 x 3 5/16 |
| Use With | 713 |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 23/32 in |
| Shaft Assembly Code | J |
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Box Height | 4 21/32 in |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 2.94 in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 4 3/8 in x 3 5/16 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 235 in lb |
| Washdown Duty | No |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Bolt Center | 4 3/8 in x 3 5/16 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Output Configuration | Right Output |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Output Torque @ RPM | 200 in lb @ 1150 rpm, 235 in lb @ 1750 rpm |
| Box Length | 4 1/4 in |
| Box Width | 2 7/8 in |
| Center Distance | 1.33 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Weight | 11.1 LB |
| EAN or UPC | 781711516089 |

