- 1.540" Center Distance
- 5:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Never operate, adjust, or install equipment on a moving conveyor.
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Box Width | 3 11/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 29/64 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 400 lb/in |
| Fan Cooled | No |
| Torque Out @ 1150 rpm | 285 in lb |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 7.25 x 2.50 |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.5 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 5 1/4 x 4 5/16 |
| Use With | 715 |
| Box Length | 5 1/8 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.06 in |
| HP @ RPM | 1.5 hp @ 1800 rpm |
| Box Height | 5 3/8 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.14 hp |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Output (Shaft or Bore) Size | 3/4 in |
| Shaft Assembly Code | G |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Washdown Duty | No |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 5 1/4 in x 4 5/16 in |
| Lubrication | None |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 29/32 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 400 lb/in @ 1150 rpm, 400 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.38 in |
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Output Torque @ RPM | 285 in lb @ 1150 rpm, 291 in lb @ 1750 rpm |
| Output Configuration | Left Output |
| Center Distance | 1.54 in |
| Ratio | 5:1 |
| Max. Overhung Load @ RPM | 300 lb/in @ 1150 rpm, 300 lb/in @ 1750 rpm |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 6.97 x 4.00 |
| Bolt Center | 5 1/4 in x 4 5/16 in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Input HP @ RPM | 1.15 hp @ 1150 rpm, 1.72 hp @ 1750 rpm |
| Frame | N/A |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 300 lb/in |
| Family Name | Std Unit |
| Torque Out @ 1750 rpm | 291 in lb |
| Worm Position | Universal |
| Weight | 17.1 LB |
| EAN or UPC | 781711516300 |

