- 3" Center Distance
- 25:1 Ratio
- Shaft Input
- Left & Right Output
- No Lubricant
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Tags shall be used as a means to prevent accidental injury or illness to employees who are exposed to hazardous or potentially hazardous conditions, equipment or operations which are not readily apparent. Tags shall be used until such time as the identifi
- Tags shall contain a signal word and a major message.
- Danger tags indicate an imminently hazardous situation which, if not avoided, will result in death or serious injury. The signal word Danger is to be limited to the most extreme situations. Danger tags should not be used for property damage hazards unless
- Note: A tag shall not be used in place of a permanent sign or label intended for hazards in normal use, operation or maintenance.
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Motor Application | General Purpose |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 70 rpm |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Center Distance | 3 in |
| Lubrication | None |
| Fan Cooled | No |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Use With | 730 |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Box Length | 8 45/64 in |
| Frame | N/A |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2560 in lb |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Family Name | Std Unit |
| Output RPM @ Input RPM | 70 rpm @ 1750 rpm |
| Input HP @ RPM | 2.3 hp @ 1150 rpm, 2.61 hp @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1750 rpm | 2051 in lb |
| Worm Position | Universal |
| Ratio | 25:1 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Washdown Duty | No |
| Output Torque @ RPM | 2051 in lb @ 1750 rpm, 2560 in lb @ 1150 rpm |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711648360 |

