- 3" Center Distance
- 40:1 Ratio
- Shaft Input
- Right Output
- No Lubricant
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Output RPM @ Input RPM | 44 rpm @ 1750 rpm |
| Box Length | 8 45/64 in |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 2041 in lb |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Worm Position | Universal |
| Center Distance | 3 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Use With | 730 |
| Motor Application | General Purpose |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Frame | N/A |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2470 in lb |
| Fan Cooled | No |
| Output Configuration | Right Output |
| HP @ RPM | 1.5 hp @ 1800 rpm |
| Output Torque @ RPM | 2041 in lb @ 1750 rpm, 2470 in lb @ 1150 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Family Name | Std Unit |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Input HP @ RPM | 1.46 hp @ 1150 rpm, 1.78 hp @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Lubrication | None |
| Ratio | 40:1 |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 43.75 rpm |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711648438 |

