- 1/2" ID x 1.049" OD x 5/8" Long
- Delrin Roll End Bearing for 1" - Schedule 40 Pipe
features
- No lubricant required
- Clean neat appearance
- Noncontamination
- Resist moisture
- Resist chemicals
- Quieter operation
- Excellent load and wear characteristics
- Ribbed construction to allow closer dimensional control
| Length | 5/8 in |
| Groove Type | No Groove |
| I.D. | 1/2 in |
| Material | Delrin |
| O.D. | 1.049 in |
| Tube or Pipe Size | 1 in - Schedule 40 |
| Temperature Range [Max] | 550 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Thickness | 1/8 in |
| Has Flange | Yes |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.021 LB |
| EAN or UPC | 781711573365 |

