- 5/8" ID x 3/4" OD x 3/4" Long
- Teflon Filled Acetal Bushing
features
- No lubricant required
- Clean neat appearance
- Noncontamination
- Resist moisture
- Resist chemicals
- Quieter operation
- Excellent load and wear characteristics
| Length | 3/4 in |
| Groove Type | No Groove |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 0.75 in |
| Temperature Range [Max] | 550 °F |
| Has Flange | No |
| Inch/Metric | Inch |
| I.D. | 5/8 in |
| Material | Teflon® Filled Acetal |
| Weight | 0.007 LB |
| EAN or UPC | 781711575581 |

