- 16 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| No. of Leads | Double |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Helix Angle | 11° 19' |
| No. of Teeth | 40 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Diametral Pitch | 16 |
| Length Through Bore | 0.693 in |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.156 |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 0.331 LB |
| EAN or UPC | 781711635155 |

