- 16 Diametral Pitch, 50 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Flush Face to Worm Centerline | 0.156 |
| No. of Teeth | 50 |
| Pitch Diameter | 3.125 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 0.753 in |
| Hub Dia. | 0.88 in |
| Helix Angle | 5° 43' |
| No. of Leads | Single |
| Diametral Pitch | 16 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Cast Iron |
| Bore Size | 0.375 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 0.501 LB |
| EAN or UPC | 781711635094 |

