- 32 Diametral Pitch, 100 Teeth, 20 Pressure Angle, RH, Double Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Length Through Bore | 0.529 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Leads | Double |
| Hub Dia. | 0.69 in |
| Pitch Diameter | 3.125 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Helix Angle | 8° 8' |
| Material | Bronze |
| No. of Teeth | 100 |
| Diametral Pitch | 32 |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.078 |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Weight | 0.226 LB |
| EAN or UPC | 781711135167 |

