- 24 Diametral Pitch, 72 Teeth, 20 Pressure Angle, RH, Double Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Bronze |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Diametral Pitch | 24 |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Helix Angle | 9° 28' |
| No. of Leads | Double |
| No. of Teeth | 72 |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Length Through Bore | 0.56 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Weight | 0.361 LB |
| EAN or UPC | 781711135266 |

