- 24 Diametral Pitch, 80 Teeth, 20 Pressure Angle, RH, Double Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | 0.88 in |
| No. of Leads | Double |
| Diametral Pitch | 24 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter | 3.333 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 80 |
| Material | Bronze |
| Length Through Bore | 0.625 in |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Weight | 0.381 LB |
| EAN or UPC | 781711135327 |

