- 16 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- Increased efficiency with lower ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Leads | Double |
| Material | Bronze |
| Length Through Bore | 0.693 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Bore Size | 0.3125 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Diametral Pitch | 16 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.156 |
| Helix Angle | 11° 19' |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Weight | 0.301 LB |
| EAN or UPC | 781711137048 |

