- 12 Diametral Pitch, 20 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- Increased efficiency with lower ratios
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1 in |
| Pitch Diameter | 1.667 in |
| Hub Dia. | 1/2 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.25 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Leads | Double |
| Diametral Pitch | 12 |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Bore Size | 0.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 20 |
| Weight | 0.401 LB |
| EAN or UPC | 781711132609 |

