- 12 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | 1.44 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Size | 0.75 in |
| No. of Leads | Double |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.25 |
| Pitch Diameter | 3.333 in |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 1.201 LB |
| EAN or UPC | 781711132685 |

