- 12 Diametral Pitch, 1.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Double Lead, 5/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- 90° nonintersecting shaft applications
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
| No. of Leads | Double |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Material | Steel |
| Hub Dia. | N/A |
| Face Thread Length | 1.125 in |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Outside Dia. | 1.17 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Keyway Size | 1/8 x 1/16 |
| Keyway | Yes |
| Weight | 0.151 LB |
| EAN or UPC | 781711128084 |

