- 12 Diametral Pitch, 1.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 5/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Keyway | Yes |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Face Thread Length | 1.125 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Size | 0.625 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Leads | Double |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Keyway Size | 1/8 x 1/16 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 1.17 in |
| Weight | 0.151 LB |
| EAN or UPC | 781711128060 |

