- 10 Diametral Pitch, 20 Teeth, 14.5 Pressure Angle, LH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
| Pitch Diameter | 2 in |
| Helix Angle | 9° 5' |
| Material | Cast Iron |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Hub Dia. | 1.62 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| No. of Leads | Double |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Diametral Pitch | 10 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.875 in |
| Weight | 0.701 LB |
| EAN or UPC | 781711132845 |

