- 10 Diametral Pitch, 30 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Bore Size | 0.875 in |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 30 |
| No. of Leads | Double |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 10 |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Helix Angle | 9° 5' |
| Weight | 1.201 LB |
| EAN or UPC | 781711132869 |

