- 10 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Leads | Double |
| Helix Angle | 9° 5' |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Cast Iron |
| Diametral Pitch | 10 |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Bore Size | 0.875 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Weight | 1.801 LB |
| EAN or UPC | 781711132906 |

