- 10 Diametral Pitch, 50 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Material | Cast Iron |
| No. of Leads | Double |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Bore Size | 0.875 in |
| No. of Teeth | 50 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 9° 5' |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 3.101 LB |
| EAN or UPC | 781711132944 |

