- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 100 Teeth
- 10.000" Pitch Diameter
- Double Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Helix Angle | 9° 5' |
| Bore Size | 0.875 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 10 |
| Pitch Diameter | 10 in |
| No. of Leads | Double |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| No. of Teeth | 100 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 8.401 LB |
| EAN or UPC | 781711133026 |

