- 10 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 3/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
| Hub Dia. | N/A |
| Diametral Pitch | 10 |
| Keyway | Yes |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| No. of Leads | Double |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Face Thread Length | 1.375 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.75 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 1.45 in |
| Weight | 0.301 LB |
| EAN or UPC | 781711128107 |

