- 8 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Diametral Pitch | 8 |
| Bore Size | 1 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 40 |
| Hub Dia. | 2.19 in |
| No. of Leads | Double |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Weight | 3.401 LB |
| EAN or UPC | 781711133125 |

