- 8 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Double Lead, 7/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Material | Steel |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| No. of Leads | Double |
| Face Thread Length | 1.75 in |
| Bore Size | 0.875 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Keyway | Yes |
| Weight | 0.601 LB |
| EAN or UPC | 781711128169 |

