- 8 Diametral Pitch, 1.500" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 7/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Keyway | Yes |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.875 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Hub Dia. | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Face Thread Length | 1.75 in |
| No. of Leads | Double |
| Diametral Pitch | 8 |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| Weight | 0.561 LB |
| EAN or UPC | 781711128145 |

