- 6 Diametral Pitch, 24 Teeth, 14.5 Pressure Angle, LH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
| No. of Leads | Double |
| Diametral Pitch | 6 |
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Material | Cast Iron |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Length Through Bore | 1.88 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 1.25 in |
| Pitch Diameter | 4 in |
| No. of Teeth | 24 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 4.201 LB |
| EAN or UPC | 781711133323 |

