- 6 Diametral Pitch, 24 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| No. of Leads | Double |
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.88 in |
| No. of Teeth | 24 |
| Weight | 4.201 LB |
| EAN or UPC | 781711133309 |

