- 6 Diametral Pitch, 2.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 1" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pitch Diameter | 2 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| No. of Leads | Double |
| Face Thread Length | 2.5 in |
| Bore Size | 1 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Keyway Size | No Keyway |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Steel |
| Diametral Pitch | 6 |
| Keyway | No Keyway |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| Weight | 1.701 LB |
| EAN or UPC | 781711128183 |

