- 12 Diametral Pitch, 20 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Material | Cast Iron |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.25 |
| Bore Size | 0.5 in |
| Hub Dia. | 1 1/4 in |
| Helix Angle | 18° 26' |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 1.667 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| No. of Teeth | 20 |
| No. of Leads | Quadruple |
| Weight | 0.401 LB |
| EAN or UPC | 781711133521 |

