- 12 Diametral Pitch, 30 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Material | Cast Iron |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.25 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Leads | Quadruple |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Helix Angle | 18° 26' |
| No. of Teeth | 30 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 1.19 in |
| Weight | 0.801 LB |
| EAN or UPC | 781711133545 |

