- 12 Diametral Pitch, 2.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Quadruple Lead, 5/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Material | Steel |
| Keyway | Yes |
| Diametral Pitch | 12 |
| Keyway Size | 1/8 x 1/16 |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| No. of Leads | Quadruple |
| Face Thread Length | 1.125 in |
| Outside Dia. | 1.17 in |
| Weight | 0.201 LB |
| EAN or UPC | 781711128244 |

