- 10 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Quadruple Lead, 3/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Minimal space requirements
- Increased efficiency with lower ratios
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway | Yes |
| Hub Dia. | N/A |
| Bore Size | 0.75 in |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Diametral Pitch | 10 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Outside Dia. | 1.45 in |
| Face Thread Length | 1.375 in |
| Weight | 0.301 LB |
| EAN or UPC | 781711128268 |

