- 8 Diametral Pitch, 20 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
| Diametral Pitch | 8 |
| Bore Size | 1 in |
| Helix Angle | 18° 26' |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 1.301 LB |
| EAN or UPC | 781711133804 |

