- 6 Diametral Pitch, 2.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Quadruple Lead, 1" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Material | Steel |
| No. of Leads | Quadruple |
| Bore Size | 1 in |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Keyway | No Keyway |
| Face Thread Length | 2.5 in |
| Keyway Size | No Keyway |
| Hub Dia. | N/A |
| Weight | 1.501 LB |
| EAN or UPC | 781711128343 |

