- 6 Diametral Pitch, 20 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Bore Size | 1 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| Length Through Bore | 1.88 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Teeth | 20 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 6 |
| Hub Dia. | 2 in |
| No. of Leads | Double |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter | 3.333 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 3.401 LB |
| EAN or UPC | 781711133262 |

