- 12 Diametral Pitch, 30 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Double Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.25 |
| No. of Leads | Double |
| Material | Bronze |
| Diametral Pitch | 12 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 1.19 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Teeth | 30 |
| Weight | 1.001 LB |
| EAN or UPC | 781711137161 |

