- 6 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 4.000" Pitch Diameter
- Double Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Minimal space requirements
- Resistance to back driving with some ratios
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 1.88 in |
| Material | Cast Iron |
| Bore Size | 1.25 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| No. of Teeth | 24 |
| Helix Angle | 9° 28' |
| No. of Leads | Double |
| Weight | 5.001 LB |
| EAN or UPC | 781711137543 |

