- 10 Diametral Pitch, 60 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Material | Bronze |
| No. of Teeth | 60 |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Bore Size | 0.875 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Diametral Pitch | 10 |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 17° 45' |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 3.201 LB |
| EAN or UPC | 781711137864 |

