- 8 Diametral Pitch, 20 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Helix Angle | 18° 26' |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Diametral Pitch | 8 |
| No. of Teeth | 20 |
| Material | Bronze |
| Bore Size | 1 in |
| Weight | 1.511 LB |
| EAN or UPC | 781711137963 |

