- 6 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 6 |
| Length Through Bore | 1.88 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Material | Bronze |
| Pitch Diameter | 6.667 in |
| Hub Dia. | 2.44 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Helix Angle | 18° 26' |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 40 |
| Weight | 8.301 LB |
| EAN or UPC | 781711138120 |

