- 12 Diametral Pitch, 2.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Double Lead, 1/2" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Face Thread Length | 1.125 in |
| No. of Leads | Double |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Bore Size | 0.5 in |
| Keyway | No Keyway |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 12 |
| Keyway Size | No Keyway |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Outside Dia. | 1.17 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Weight | 0.201 LB |
| EAN or UPC | 781711128404 |

