- 10 Diametral Pitch, 1.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Double Lead, 5/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- 90° nonintersecting shaft applications
- Smoothest, quietest form of gearing
| Face Thread Length | 1.375 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Bore Size | 0.625 in |
| No. of Leads | Double |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Keyway | Yes |
| Hub Dia. | 0.97 in |
| Material | Steel |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 1.45 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Weight | 0.401 LB |
| EAN or UPC | 781711128442 |

