- 8 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Double Lead, 3/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.75 in |
| No. of Leads | Double |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| Face Thread Length | 1.75 in |
| Keyway | No Keyway |
| Diametral Pitch | 8 |
| Material | Steel |
| Keyway Size | No Keyway |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Hub Dia. | 1.18 in |
| Weight | 0.781 LB |
| EAN or UPC | 781711128480 |

