- 1 3/4" Center Distance
- 5:1 Ratio
- 56C Frame
- C-Face Quilled Input
- Left & Right Output
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3 in |
| Base | No |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.5 in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Box Width | 5 1/32 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Input HP @ RPM | 1.42 hp @ 1150 rpm, 2.55 hp @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 13/16 in |
| Output Torque @ RPM | 350 in lb @ 1150 rpm, 432 in lb @ 1750 rpm |
| Box Height | 5 3/4 in |
| Shaft Assembly Code | H |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.38 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 500 lb/in |
| Center Distance | 1.75 in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 7.38 x 4.00 |
| Washdown Duty | No |
| Max. Overhung Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Frame Size | 56C |
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Family Name | F |
| Torque Out @ 1750 rpm | 432 in lb |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.38 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Lubrication | None |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 500 lb/in |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Worm Position | Universal |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.17 hp |
| Max. Thrust Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Bolt Center | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Box Length | 5 1/2 in |
| Use With | 718 |
| Motor HP | 1 hp |
| Fan Cooled | No |
| Frame | 56C |
| Ratio | 5:1 |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 5 3/4 x 4 1/2 |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 7.63 x 2.50 |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/16 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Bore Code | B5 |
| Torque Out @ 1150 rpm | 350 in lb |
| Weight | 19.1 LB |
| EAN or UPC | 781711519226 |

