- 3" Center Distance
- 10:1 Ratio
- C-Face Quilled
- Left & Right Output
- 140TC/180C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Housing Material | Cast Iron |
| Center Distance | 3 in |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Worm Position | Universal |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Output Torque @ RPM | 1787 in lb @ 1750 rpm, 2107 in lb @ 1150 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1787 in lb |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Motor Application | General Purpose |
| Input HP @ RPM | 4.25 hp @ 1150 rpm, 5.28 hp @ 1750 rpm |
| Family Name | F |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Lubrication | None |
| Frame Size | 140TC, 180C |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Fan Cooled | No |
| Ratio | 10:1 |
| Frame | 140TC, 180C |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2107 in lb |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 175 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Output RPM @ Input RPM | 175 rpm @ 1750 rpm |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| HP @ RPM | 5 hp @ 1800 rpm |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Use With | 730 |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711607312 |

